67 288 180
67 288 180

Stiklveida ķermeņa dzidrināšana

Neļauj peldošiem plankumiem ierobežot Tavu redzi.

Ja Tu ciet no acs stiklveida ķermeņa apduļķojumiem, tad labi zini, cik kaitinoši ir redzes traucējumi, ko rada šīs zirnekļu tīklam un mākoņiem līdzīgās ēnas, kas seko līdz acs kustībām un nepazūd.

 

Var teikt, ka ikviens no mums savas dzīves laikā ir pieredzējis vai pieredzēs šos par „mušiņām” dēvētos peldošos plankumus, ko izraisa acs stiklveida ķermeņa apduļķojumi. Lielākajai daļai cilvēku tas ir neliels apgrūtinājums, bet dažiem tā var būt nopietna problēma, kas var negatīvi ietekmēt ikdienas dzīvi un atsevišķos gadījumos (to lieluma un atrašanās vietas dēļ) tie var arī bojāt redzi.

 

Stiklveida ķermeņa dzidrināšanas lāzerterapija pasaulē ir pazīstama kā vitreolīze. Tā ir minimāli invazīva lāzerterapija, kas ārstē acu apduļķojumus un var aizkavēt vai novērst operācijas nepieciešamību. Terapijas laikā tiek novērsts (vai samazināts) peldošu plankumu izraisītais redzes diskomforts, ar mērķi panākt funkcionālu uzlabojumu, kad ierastās ikdienas aktivitātes vairs neierobežo acs apduļķojumi.

  • acu priekšā peld kustīgi plankumi
  • tie ir dažāda izmēra un formas, malas nav izteiktas
  • tie seko līdz acs kustībām un nepazūd
  • tie ir pelēkā vai melnā krāsā

Vairs nekādu peldošu plankumu – stiklveida ķermeņa dzidrināšanas lāzerterapija

Lāzerterapija tiek veikta lāzeroftalmologa kabinetā. Viena ārstēšanas sesija var ilgt no 15–45 minūtēm.

Procedūras laikā nanosekunžu lāzera impulsi pārvērš acu apduļķojumā esošās kolagēna un hialuronskābes molekulas gāzē, tā iznīcinot melno plankumu un/vai samazinot to līdz tādam izmēram, kas netraucē redzei. Lielu apduļķojumu gadījumā var būt nepieciešama atkārtota terapija.

 

Ja Tev acu priekšā peld lieli, melni plankumi ar neizteiktām malām, kas seko līdz acs kustībām un nepazūd, Tev, visticamāk, ir iespējams veikt stiklveida ķermeņa dzidrināšanas lāzerterapiju. Lielākajā daļā gadījumu, kad cilvēks acu priekšā pastāvīgi redz kustīgas ēnas, ko izraisa acs stiklveida ķermeņa sabiezējumi, kā arī šķiedru veidošanās un/vai apduļķošanās, lāzerterapija ir ļoti efektīva.

 

Jāņem vērā, ka pastāv vairāki papildu faktori, piemēram, vecums, dažādu simptomu parādīšanās un plankumu īpašības, kas var noteikt, vai lāzerterapija ir labākā ārstēšanas iespēja. Pirms terapijas ir jāveic izmeklējums pie lāzeroftalmologa, lai noteiktu, vai lāzerterapiju var veikt.

Acu apduļķojumi

Acu apduļķojumi ir mazi sabiezējumi, kas peld acs stiklveida ķermenī un met ēnas uz acs tīkleni (gaismas jutīgo audu slāni acs aizmugurē). Acu apduļķojumu gadījumā šīs ir tās ēnas, kas pārvietojas pa cilvēka redzeslauku un traucē. Tie var izskatīties kā pelēki vai melni punktiņi, zirnekļu tīkli, lauztas līnijas vai gredzenveida apļi.

 

Acs stiklveida ķermenis ir dzidra, želejveidīga viela, kas piepilda acs dobumu starp lēcu un tīkleni.
Jaunībā šī želejveida viela ir pilnīgi caurspīdīga, bet acīm novecojot tā var pasliktināties, zaudējot savu formu un sašķidrinoties. Pazūdot stabilajam stiklveida ķermenim, kolagēna šķiedras sabrūk un sasaistās, veidojot kopīgas šķiedras. Tieši šīs šķiedras met ēnas uz tīkleni un izskatās kā plankumi, līnijas vai zirnekļu tīkli, ko bieži sauc par „mušiņām”.

 

Daudzos gadījumos acs novecošanās laikā tās stiklveida ķermenis var pilnībā atdalīties no tīklenes. Šis process ir pazīstams kā stiklveida ķermeņa atslāņošanās. Bieži tas ir saistāms ar pēkšņu acs apduļķojumu skaita palielināšanos.

Biežāk uzdotie jautājumi

Apduļķojumi biežāk ir raksturīgi miopijas pacientiem. Pēc 50 gadu vecuma var parādīties pēc zibšņiem, pēc traumām vai iekaisumiem.  Nav vecuma ierobežojuma.

 

Visiem, kas acu priekšā redz peldošus plankumus, mušiņas vai svītras, ir jāveic padziļināta tīklenes pārbaude pie lāzeroftalmologa. Svarīgi ir atšķirt, ka peldošs plankums ir tāds, kas kustās līdzi acs kustībām (migla nav peldošs plankums). Peldošie plankumi var būt dažāda izmēra un formas. Tie nepazūd pēc pilienu lietošanas.

Terapijas laikā lāzers tiek fokusēts uz acs apduļķojuma priekšējo virsmu un izstarojot īsu, trīs nanosekunžu (0,000000003 s) ilgu enerģijas lādiņu, rada nelielu plazmveida „burbuli” - pārvērš acs apduļķojumu nelielā gāzes burbulī, tā iznīcinot melno plankumu un/vai samazinot to līdz tādam izmēram, kas netraucē redzei.

Lielu apduļķojumu gadījumā var būt nepieciešama atkārtota terapija.

 

Svarīgi atcerēties, ka lāzerterapijas laikā izmantotā lāzera enerģija nevis tikai sadala acu apduļķojumu mazākos gabalos, bet gan pārveido to gāzveida vielā, kas pēc tam tiek absorbēta acī, tādējādi apduļķojums vairs netraucē redzei. 

Atšķirībā no redzes korekcijas operācijām, kuru mērķis ir uzlabot redzes asumu, stiklveida ķermeņa dzidrināšanas lāzerterapijas mērķis ir uzlabot redzes kvalitāti. Vairumā gadījumu pēc lāzerterapijas veikšanas pacientu redzes asums neuzlabojas, jo šīs procedūras laikā netiek mainīta acs optika. Tā vietā šīs procedūras mērķis ir novērst vizuālos šķēršļus, kas rodas acs apduļķojumu dēļ, tādējādi sekmējot ievērojamu redzes kvalitātes nevis asuma uzlabošanos.

Lielākajai daļai pacientu pēc stiklveida ķermeņa dzidrināšanas lāzerterapijas novērojama 60–90 % apduļķojumu lieluma samazināšanās un/vai to skaita samazināšanās. Tomēr katra acs ir atšķirīga, un pastāv virkne faktoru, kas var dažādi ietekmēt procedūras rezultātu, piemēram, daži apduļķojumi atrodas pārāk tuvu acs tīklenei un tos ārstēt nav droši, tādēļ šādu apduļķojumu gadījumos lāzerterapija netiek veikta.
Vēl ir svarīgi ņemt vērā, ka lielu stiklveida ķermeņu gadījumā var būt nepieciešams veikt vairākas ārstēšanas sesijas.

Izārstējamo apduļķojumu skaits ir atkarīgs no to veida un to ārstēšanai nepieciešamās lāzera enerģijas stipruma (lai apduļķojumu pārveidotu par gāzi). Lai nodrošinātu drošu un efektīvu ārstēšanu un minimālu pacienta diskomfortu, gadījumos, kad acij piegādātais enerģijas līmenis pārsniedz iepriekš noteiktu lielumu, atlikušo apduļķojumu ārstēšana ir jāatliek līdz nākamajai sesijai.