Dr. Fēlikss Lūkins
A A A

Ko darīt, ja bērnam ir sarkanas acis?

Visbiežāk vecāki domā, ka apsārtušu acu iemesls ir konjunktivīts, ko izraisa bakteriāls acu gļotādas iekaisums. Taču sarkanu acu iemesli var būt arī citi, piemēram, vīrusu infekcijas, alerģijas un iekaisumi blakus esošajos audos vai orgānos.

Ja sārto acu iemesls ir bakteriāla infekcija, tad vienmēr būs sastopami dzeltenīgi vai zaļas nokrāsas izdalījumi acu kaktiņos, pavelkot uz leju apakšējo plakstiņu, strutainie izdalījumi būs redzami gļotādas velvē, un gļotāda būs izteikti sarkana.

Arī alerģijas izpausme ir par iemeslu, lai veidotos apsārtušas acis bērniem, piemēram, alerģisks konjunktivīts, kas izpaužas ar izteiktu acu niezi, diskomfortu, piemēram, bērns bieži aiztiek acis, berzē tās, novēro asarošanu, gļotādas tūsku un apsārtumu. Alerģijas gadījumā acīs ir „lipīgi” izdalījumi.

Apsārtušas acis novēro arī vīrusu infekcijas gadījumā. Šajā gadījumā papildus apsārtumam būs izteikta asarošana un bālgani izdalījumi.
Pēc traumas, piemēram, kad saskrāpēta acu gļotāda vai radzene (radzenes erozija), sastop izteiktu asarošanu, apsārtumu un sāpes acīs. Visbiežāk infekcijas slimības ietekmē abas acis, bet radzenes erozija vai gļotādas „nobrāzuma” simptomus novēros tikai vienā acī.

Acu apsārtumu var izraisīt arī dažādi ārējās vides kairinātāji, piemēram, dūmi un putekļi.

Ja par iemeslu sarkanajām acīm ir bakteriāla infekcija, nepieciešams pilināt antibakteriālus medikamentus – lokālus acu pilienus vai acu ziedes, bet, ja bērnam ir blakus esošo audu iekaisums (piemēram, deguna blakus dobuma iekaisums), nepieciešamas saņemt vispārēju antibakteriālu terapiju.

Alerģisku konjunktivītu ārstē ar pretalerģiskiem medikamentiem, gan ar lokālu terapiju (acu pilieni), gan ar vispārējiem medikamentiem.
Vīrusu izraisītu acu apsārtumiem parasti ārstēšana nav nepieciešama.

Ja dažādu nokrāsu izdalījumu ir daudz, tad tos var noslaucīt ar siltu, kumelīšu tējā samitrinātu kosmētikas salveti, neliekot acu kompreses. Ieteicams regulāri mazgāt rokas.

Bet, ja bērns sūdzas par izteiktām acu sāpēm vai redzes problēmām, vienmēr jādodas pie sava acu ārsta.

Oftalmologs

Dr. Vineta Aizkalne

 

 
 

Piesakies BEZMAKSAS telefonkonsultācijai par redzes korekcijas operāciju!

Uzzini atbildes uz visiem Tevi interesējošiem jautājumiem!

 
Pieteikuma forma
LV EN RU